Dünya Kupası Oyunlaştırması

Tarafından gönderildi: Ali Cevat Ünsal Yorumlar: 0

Dünya Kupası Oyunlaştırması

Dünya Kupası Oyunlaştırması 


Tartışmasız dünyada herkes tarafından bilinen ve popülerliğe sahip olan en büyük spor organizasyonu, Olimpiyatlarla birlikte Futbol Dünya Kupasıdır. Etkisi ve değeri oldukça büyük, herkes tarafından bir şekilde takip edilen güçlü bir organizasyon. Peki Dünya Kupası sadece bir futbol turnuvası mıdır? Farklı mesleklerin bu organizasyona bakıp gördüğü şeyler aynı değildir. Mesela Pazarlamacı mükemmel bir pazar görür. Reklamcı ise 1.5 milyar insana canlı yayında gösterilecek bir billboard. İKcılar, yetenek yönetimini görür mesela, proje yöneticisi baktığında ise kusursuz bir task planı.

  

Oyunlaştırmacı olarak baktığımda ise karşımda güzel bir kurgu görüyorum.  


Dünya Kupası Tarihi 


Kısaca turnuva tarihine de bir göz atalım. 


1930 yılında Olimpiyatlarda futbolun gördüğü ilgiye dikkat çeken FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği), Milli futbol takımlarını yarıştıracağı ayrı bir organizasyon hazırlar. İlk turnuva, 1930 yılında ilk golün Fransa tarafından atıldığı ve sonunda ev sahibi Uruguay’ın kazandığı bir organizasyonla başladı. İlk turnuvaya Asya, Afrika ve Avustralya kıtalarından hiç takım katılmamıştı. Avrupa’dan ise ısrar sonucu 4 takım gelmişti.  


Toplam 13 takımla hatır gönül maiyetinde başlayan turnuvanın bugün geldiği noktada, FIFA’ya bağlı 211 ülke takımı katılmak için 3 yıl boyunca ön eleme gruplarında mücadele ediyor. Dünya kupası finalleri ise yaklaşık 1 ay süreyle 4 yılda 1 düzenlenen şölen havasında geçiyor.  Dünyanın herhangi bir yerindeki tüm profesyonel futbolcuların kalbinde yatan aslan, Dünya Kupası arenasında top oynamaktır. 


Peki kupayı bir de oyun bileşenleriyle incelemek ister misiniz? 


Oyunlaştırmacı Gözüyle Dünya Kupası 


Dünya Kupası turnuva usulü yapıldığı için, başlıca oyun bileşeni içeriyor. Kupada 3 yıl boyunca süren ön eleme grupları, turnuva başladığında tek maç usulü 4’lü grup mücadeleleri, eleme sistemiyle yükselen ve finale kadar uzanan bir maç yolculuğu barındırıyor. Bu tamamen bir oyun yapısı. Kupada, aynı zamanda çeşitli parametreler de bulunuyor.  


Örneğin averaj sistemi bizim liderlik tablosu yaparken kullandığımız sisteme çok benziyor. Puanlarda eşitlik varsa, ek parametrelerle sıralamayı adil olarak belirlemeye çalışıyoruz. Kendi aralarındaki maçlar, maçlar boyunca gördükleri kartlar, attıkları goller gibi birçok unsur da bu konuda değerlendiriliyor. 


Finale ulaşırken heyecan seviyesi de yükseliyor. Final maçında kazanan takım son 4 yıllık turnuva yolculuğunun karşılığını almış oluyor. Bu sırada turnuva içerisindeki maçlarda üstün başarı gösteren futbolcular maçın oyuncusu seçiliyor. Bu da klasik performans sistemlerinde yıl boyunca yapılan değerlendirmelere ek olarak ayın çalışanı, departmanın en iyisi gibi değerlendirmeleri hatırlatıyor. Bu alanda da turnuva heyecanı tüm alanlara yayarak genişliyor. Turnuva sonunda ise en fazla gol atan futbolcu, gol kralı seçiliyor. Uçtan uca takım odaklı giden turnuva içerisinde bireysel performansları da bu sayede ödüllendiriyor. Güzel bir oyunlaştırma kurgusu.  


Pek tabi, başlarda elenen takımların oyundan kopmalarını göz ardı edersek, herhangi bir şirkette mağazalar arası hazırlanan turnuvalar için rol model olabilir. Organizasyonda yer alan oyuncuları, sonrasında gerçekleşecek transfer politikaları için gereken popülerliği, sponsorları, statü ve gücüyle komple bir oyunlaştırma kurgusu. 


Ödüllendirme kısmında ise; Dünya Kupasını kazanan ekibe rozet olarak 18 ayar altından yapılan yaklaşık 6.5 kiloluk bir kupa, oyunculara ise madalya veriliyor. Ayrıca prim olarak da şampiyon takıma 40 Milyon Dolar, ikinci 30 Milyon Dolar, üçüncü 27 Milyon Dolar ve dördüncü 25 Milyon Dolar alacak. Yani uçtan uca bir oyun tasarımının olduğu bu devasa organizasyon, öncesi esnası ve sonrasıyla büyük bir heyecan barındırıyor. 


Tarihin en önemli final maçına sahne olan Dünya Kupası 2022, akıllarda heyecanlı maçları, bitmek bilmeyen enerjisiyle takımı lokomotif gibi taşıyan futbolcuları ve en önemlisi de bir daha bu organizasyonda izleyemeyeceğimiz efsaneleriyle sona erdi. Tadı damağımızda, mücadeleleri hatıralarımızda kaldı. Şimdi tüm hazırlıklar sonraki kupaya. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir