Oyunlaştırmanın Perakende Sektörüne Olan Faydaları

Tarafından gönderildi: Inooster Yorumlar: 0

Oyunlaştırmanın Perakende Sektörüne Olan Faydaları

Perakende sektörü dinamik bir yapıya sahiptir. Müşterilerini memnun etmek, onlarla bağ kurmak ve ihtiyaçlarını gidermek hayati önem arz etmektedir. Sektörün gereklilikleri göz önünde bulundurulduğunda oyunlaştırma perakende sektörü için kolaylaştırıcı konumunda yer almaktadır. 2018 oyunlaştırma pazar verilerine baktığımızda perakende sektörünün, 5,5 milyar dolarlık oyunlaştırma pazarında lider olduğunu görüyoruz. Mağaza içerisinde uygulanan yenilikçi yollar, müşterinin odağını kazanmak için oluşturulan kurgular perakende sektörü için gereklilik halini almaya başladı.

Oyunlaştırmanın perakende sektörüne sağladığı katkıyı ayrıntılı incelemek gerekirse:

  • Sadakat Programı ile Etkileşim: 

Gündelik yaşantımızda birçok puan kartı ve bağlılık programları bulunmaktadır. Bu kadar seçeneğin içerisinde müşterilerin yeni bir program başlatmasını sağlamak için ihtiyacı olan şey cesarettir. Oyunlaştırma ise burada devreye girer ve müşterilerin marka ile etkileşim için teşvik edici unsurlar ile destekler.

  • Motivasyonel Tetikleyicilerle Başlangıç: 

Oyunlar deneyim paylaşmanızı kolaylaştırır. Oyunlaştırmada da bu durum geçerlidir. Sizi takip eden kişilerin ilerlemelerinizi, ödüllerinizi veya içeriklerinizi görmesini sağlar. Konuşma başlangıcı böylelikle sağlanmış olur.   

  • Müşteri Deneyimi İyileştirilmesi:  

Oyunlaştırma sıradan bir görevi sihirli bir şekilde eğlenceli hale çevirebilir. Kişiler oynadıkça kazanırlar ve kazanacaklarını biliyor olmaları onları katılmaya kolayca teşvik eder.

  • İlişki Oluşturma ve Geliştirme:

Oyunlar çocukluğumuzdan da bildiğimiz gibi bizlere duygusal anlar yaratır. Gelişim çağında karakterimizin şekillenmesinde büyük rol alan oyunlar, müşterilerin markalarla bağ kurmasını kolaylıkla sağlayabilir.

  • Marka Yaratma:

Oyunlar insanlara eğlenceli gelir ve onlarda olumlu duygular canlandırırlar. Markaların basit olanın ötesine geçmeyi istediği ve farklı olmayı yeterince önemsediği duygusunu yaratırlar. Oyunlaştırma markalar için anlamlı bir hikâye oluşturmaya yardımcı olabilir. Markalar, kısa sürede farklılaşır ve kolayca akılda kalıcı hale gelir.

  • Uzun Dönüşümlü Optimizasyon:

Kişilerin perakende sektörüne ayırdıkları zaman ve efor sayıları kazandıkları motivasyon ile doğru orantılıdır. Kısa vadeli sadece maddi ödüller yerine uzun vadeli deneyim içeren özel ve içsel ödüller kurgulanır.

E.Altuğ Yılmaz
Gamification Consultant

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir